تبلیغات
گیم برای تو - نقد و بررسی بازی Overlord II

امروز:

نقد و بررسی بازی Overlord II

» نوع مطلب : نقد و برسی بازی ،

یک قهرمان بیرحم- نقد و بررسی اورلرد ۲ 

Overlord II
Developer: Triumph Studios
Gener:Action Adventure
ESRB:+17
Score:6.0
The minimum system requirements are as follows:
Supported OS:Windows Vista/XP(only)
CPU: Pentium IV 3.0 GHz or Pentium D 2.66 GHz or AMD Athlon 64 2500
RAM:1024 MB RAM
Video: NVIDIA GeForce 7600 or ATI Radeon X1650 256 MB
Sund Card:Directx®9 Sound device optional


مفدمه :

به نظر شما بد بودن خوب است؟ معلوم است که این سوال، اصلا جالب نیست و همیشه خوبی بر بدی پیروزی مطلقی داشته است. اما اگر روزی بدی بر خوبی چیره شود چه خواهد شد؟ معمولا بازیهای کامپیوتری بر این پایه ساخته می شوند که شما در نقش یک ابر قهرمان قرار می گیرید و دنیا را از دست مزدوران و تبهکاران نجات می دهید. اما در این بین بازیهای دیگری هم هستند که خلاف این رویه را دنبال می کنند. یکی از این بازی ها که در سال 2007 منتشر شد، OverLord نام داشت. شما در این بازی در نقش یک جنگجوی زنده شده قرار می گرفتید و برای نیروهای تاریکی و در واقع خودتان مبارزه می کردید. این بازی توسط Triumph Studios ساخته شد و شعار بازی این بود: "بد بودن، خوب است!" حالا بعد از 2 سال بازهم شاهد نسخه دوم از این بازی جذاب هستیم، با این شعار که "سیاهی، همیشه یک راه پیدا می کند!" در ادامه به نقد و بررسی دومین نسخه از بازی OverLord خواهیم پرداخت.

داستان :
داستان بازی نسخه دوم، 13 زمستان بعد از نسخه اول اتفاق می افتد و پس از تقریبا 14 سال دنیای تاریکی با وجود OverLord جدید احیاء می شود. OverLord قبلی به صورت ناگهانی ناپدید می شود و پسرش را هنگامیکه که یک طفل کوچک است در یک منطقه برفی و کوهستانی به نام Nordberg رها می کند. پس از سال ها پسر فرمانروای قبلی که حالا بزرگ شده است به دنبال اسم و رسم خود می گردد و شروع می کند به جمع کردن بقیه Minion ها تا به مقر فرماندهی پدر، یعنی Netherworld برود. در زمان بازی دوم امپراطوری روم همه مناطق را فرا گرفته است و هنگامیکه قهرمان داستان شروع به جمع آوری سپاه خود می کند، امپراطوری به شهر نوردبرگ برای نابود کردن موجودات جادویی حمله می کند و مردم شهر هم قهرمان را از قلعه نوردبرگ بیرون می اندازند. پس از نابود کردن بخشی از سپاه، قهرمان داستان در طی یک اتفاق در داخل آب فرو می رود و یخ می زند اما Minion ها او را به Netherworld و نزد Gnarl یعنی مشاور پدرش می برند. جینارل هم او را بعنوان OverLord جدید معرفی می کند و شما آماده می شوید که راهی تازه برای نیروهای تاریکی باز کنید و امپراطوری را از بین ببرید. البته به غیر از امپراطوری روم شما دشمنان مختلف دیگری هم دارید اما قدرتمند ترین آن ها سربازان امپراطوری هستند. پس از این که به عنوان OverLord جدید انتخاب شدید، جینارل به شما پیشنهاد می دهد که از مردم نوردبرگ که شما را تسلیم امپراطوری کردند انتقام بگیرید. سپس شما هم به آنجا رفته و فرماندار بوریوس را می کشید و به این ترتیب به امپراطوری اعلان جنگ می کنید و با امپراطور سولاریوس دشمن می شوید. به غیر از امپراطوری شما دشمنان جادویی را هم در سر راه خود خواهید دید که مهم ترین آن ها جن و پریان هستند که سردسته آنها هم ملکه Fay است. داستان در طول جریان بازی همانند نسخه قبل به زیبایی روایت می شود و حتی گاهی اوقات بسیار زیبا و خنده دار است.
گبم پلی نسخه دوم را می توان یک کپی از نسخه اول به همراه تغییراتی جدید دانست. مثل قبل شما در رویارویی با دشمن 2 راه دارید: 1- می توانید خودتان حمله کنید 2- می توانید مینیون ها را برای حمله بفرستید. تغییراتی که در نسخه دوم در مورد حمله شما ایجاد شده است خیلی زیاد نیست اما خیلی موثر است. در نسخه اول مثل این بود که قهرمان اصلا نباید در نبرد ها شرکت کند و خون شما آنقدر زود تمام می شد که اصلا مجال مبارزه نمی یافتید اما خوشبختانه در این نسخه، مسئله سریع کم شدن خون برطرف شده است و یک تنه می توانید پنج یا شش نفر را بکشید. همچنین با آپگرید کردن زره صدمه ناشی از ضربات هم کمتر می شود.


گیم پلی :
تغییراتی هم در نحوه استفاده از نیروهای تاریکی را همان جادو ها بوجود آمده است. در نسخه اول شما قابلیت استفاده از چند نوع جادو را داشتید اما در این نسخه این تعداد به یکی کاهش یافته است. این جادو فقط می تواند دیگران را هیپنوتیزم کند یا این که جان آن ها را بگیرد. در صورت زیاد نگه داشتن دکمه جادو خون فرد مقابل بصورت کامل خالی می شود ولی اگر در نیمه کار رها شود، فرد مانند برده ای به دنبال شما راه می افتد. البته نکته دوم در مورد افراد معمولی صدق می کند و دشمنان هیچ گاه از شما تبعیت نخواهند کرد. از دیگران قابلیت های مبارزه تک نفره می توان به سلاح های جدید اشاره کرد که تنوع بسیار بهتری نسبت به نسخه اول دارند. در مورد مبارزه با مینیون ها، بازی پیشرفت های بسیار جالبی نسبت به نسخه اول داشته است. در نسخه اول چهار نوع مختلف مینیون وجود داشت: قهوه ای، سبز، قرمز و آبی. هر نوع از این مینیون های ضعف ها و برتری های مخصوص به خود را داشتند اما در کل قهوه ای ها کاربرد بیشتری داشتند. در نسخه دوم سعی شده است که این میزان کاربرد بین تمام مینیون ها تقسیم شود تا ضعف ها و برتری های آن ها بیشتر مشخص شود. مینیون های قهوه ای از ابتدای بازی همراه شما خواهند بود. معمولا برای جنگ برروی خشکی به آن ها نیاز بسیار خواهید داشت. آن ها نسبت به بقیه مینیون ها خون بیشتری دارند و جنگاوری آن ها از همه بیشتر است. در داخل بازی قابلیت سوار شدن و حمله با گرگ را خواهند داشت و بعنوان نیروی اول و اساسی شما به حساب می آیند. نیروی دوم، مینیون های قرمز رنگ هستند که معمولا برای جنگ با آتش یا خاموش کردن آتش و یا رد شدن از آتش از آن ها استفاده می شود. خون کمتری نسبت به مینیون های قهوه ای دارند و در بازی می توانند بر روی سمندر های آتشی سوار شوند و با آن ها حمله کنند. نیروی سوم و جالبترین نیروی شما، مینیون های سبز هستند. آن ها خون بسیار کمی دارند و با یک ضربه کشته می شوند. معمولا برای کارهای مخفی و فعالیت در نقاط سمی به کار گرفته می شوند. در بازی قابلیت سوار شدن بر عنکبوت و راه رفتن روی دیوار را خواهند داشت. چهارمین نیروی شما مینیون های آبی هستند که نسبت به بقیه فعالیت کمتری دارند. خون آن ها مانند مینیون های سبز است و برای شنا کردن درآب، زنده کردن دیگر مینیون ها و فعالیت بدون دیده شدن در جلوی دشمن مورد استفاده قرار می گیرند. شما در مراحل مختلف مجبور خواهید بود از ترکیب این چهار نیرو استفاده کنید، اما در بعضی مراحل هم فقط مجبور به استفاده از یکی از نیروها هستید.


تاثیر مینیون ها در بازی بسیار زیادتر از نسخه قبل شده است و با طولانی شدن مراحل در قسمت های مختلف شما کم کم به این مسئله واقف می شوید که در هر مرحله باید ترکیبی از چهار نیرو را به همراه خود ببرید. یکی از قابلیت های جدیدی که به منظور زیادتر کردن نقش مینیون ها بوجود آمده است، امکان Switch کردن بین OverLord و مینیون ها است. در برخی جاها که شما نمی توانید وارد شوید، باید با استفاده از این قابلیت جدید و تعویض بین مینیون ها راه را برای خود باز کنید. این قابلیت به این صورت شکل می گیرد که شما تعداد مینیون مورد نظر خود را به دور یک سنگ به شکل دست می فرستید و با استفاده از نیروهای تاریکی کنترل خود را به یک مینیون می سپارید و از آن پس شما در نقش یک مینیون به راه می افتید و در این صورت می توانید از جاهای کوچکتر عبور کنید. این قابلیت بیشتر در مورد مینیون های سبز هیجان دارد و بازی را به یک چیزی شبیه به سبک مخفی کاری تبدیل می کند. چرا که مینیون های سبز قابلیت های فراوانی را در این بازی برای پنهان شدن خواهند داشت. در مورد بحث سوار شدن مینیون ها برروی موجودات ذکر شده، باید بگوییم که یک نکته خوب و جالب در بازی است. وقتی مینیون ها برروی موجودات سوار می شوند، قدرت دفاع و حمله آن ها دو برابر و شاید 3 برابر بیشتر از حال معمولی می شود. علاوه بر این، موجودات یاد شده هرکدام خاصیت مخصوص به خود را دارند و هرکدام روی بازی تاثیر بسیار زیادی دارد بخصوص در مراحل آخر که باید به امپراطوری حمله کنید. از دیگر امکانات جدید گیم پلی تصمیمات کوچک اضافه شده به ماموریت ها است. شما هنگامی که می خواهید به یک ماموریت بروید، ابتدا حرف های یک فرد را گوش می دهید که در مورد شهر یا جایی که می خواهید بروید حرف می زند و سپس از شما درخواست پاداش می کند که هم می توانید این پاداش را به او بدهید و هم می توانید آن را از او دریغ کنید که این ها برروی میزان خوب یا بد بودن شما تاثیر خواهد داشت. یکی از نکات جالب اضافه شده به بازی هم امکان زنده کردن مینیون ها است. اگر بازی OverLord را تجربه کرده باشید می دانید که مینیون ها در نبردها از وسایل و زره و شمشیرهای دشمنان مغلوب استفاده می کنند و همینطور Level خود را بالا می برند. در نسخه دوم شما می توانید مینیون هایی را که از Level 2 بیشتر هستند، را زنده کنید. اما زنده کردن مینیون ها خرج دارد و مثلا برای یک مینیون که در Level 9 قرار دارد، باید 14 مینیون معمولی قربانی کنید. کار زنده کردن را Mortis انجام می دهد و مینیون ها را از رودخانه مرگ برای شما زنده می کند. ساخت سلاح هم مانند گذشته در اختیار Giblet است و او برای شما اسلحه خواهد ساخت. در کل بخش گیم پلی پیشرفت خوبی داشته است و برای بازیبازان جدید بسیار مفرح خواهد بود.

گرافیک :
بخش گرافیک بازی تعریف چندانی ندارند و می توان گفت در حد همان نسخه قبل است ولی فیزیک بازی بهتر شده است. در مورد گرافیک بازی چیز زیادی نمی توان گفت جزء این که پیشرفت زیادی نداشته است و مدل ها خیلی زننده به نظر می رسند و تکسچرهای بی کیفیت هم این نکته را دو چندان می کند. مخصوصا برای مینیون ها که اصلا جالب نیستند (نسبت به نسخه قبل) و در دمو ها که از نزدیک صورتشان معلوم می شود خیلی بدترکیب به نظر می رسند. تکسچرهای محیط های بازی هم خوب نیستند و برای مثال تکسچر سنگ در تمامی مراحل افتضاح است و شاید جای کار بیشتری داشت. در کل بخش گرافیک خوب کار نشده است در حالی که می توانست بهتر باشد. اما بخش قیزیک خیلی جالبتر شده است و برای یک بازی در این سبک فیزیک خیلی خوب است. در کل این بخش را می توان متوسط نامید درحالیکه می توانست بهتر باشد.

صداگذاری :

صدا گذاری بازی هم مانند نسخه قبل است و صدای مینیون ها تغییر نداشته اما صدای محیط ها خیلی تغییر کرده است و بهتر شده اما باگ های صدایی مختلف بازیباز را در بسیاری از نقاط آزار می دهد و حتی در برخی محیط ها صدا نخواهید شنید! البته نباید از کیفیت هم گذشت و باید بگوییم که این بازی ازنظر کیفیت صداگذاری بسیار زیبا کارشده است مخصوصا صدای مینیون ها و مردم شهر. در کل این بخش هم بدلیل باگ ها متوسط است.

نتیجه :
پیشنهاد ما این است که اگر OverLord II را تهیه نکرده اید، همین حالا برای خرید آن اقدام کنید چون ساعت ها سرگرم آن خواهید شد و از جلوی مانیتور یا تلویزیون خود تکان نخواهید خورد. این بازی یکی از بهترین های Codemasters است و حتما ارزش بازی کردن را دارد.

منبع:gamesite.ir


نوشته شده در : یکشنبه 17 آبان 1388  توسط : علی .    نظرات() .